Himenoplasti

Kızlık zarı (hymen) kadınlardaki vajina girişinde yer alan ve 2 – 3 mm kalınlığa sahip olan ince bir doku katlantısıdır. Bu doku vajina girişinden yaklaşık 2 – 3 cm kadar içeride yer alır. Üzerinde ince yapılı kılcal damarların bulunduğu bu zar çeşitli şekillerde olabilir. Genellikle yarım ay şeklindedir. Üzerindeki damarlar sayesinde ilk ilişki sırasında yırtılır ve buna bağlı olark kanama meydana gelir.

Kızlık Zarı Nasıl Dikilir?
Kızlık zarı dikimi için vajen duvarlarından parça alınarak, kanaması mümkün olan ince bir doku oluşturulur. Bu doku sayesinde orijinal kızlık zarı elde edilemese de ilişki esnasında iç kısımda kanaması mümkün olan bir yapı elde edilmiş olur.

Kızlık zarı ameliyatı nasıl yapılır?
Kızlık zarı dikimi operasyonu 2 farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar geçici kızlık zarı ameliyatı ve kalıcı kızlık zarı ameliyatıdır.
Geçici kızlık zarı dikimi ameliyatı: Bu yöntemle onarılan kızlık zarı, birkaç gün içerisinde deforme olacağı için evlenmeden çok kısa süre önce (1 – 7 gün arasında) uygulanmalıdır. Lokal veya genel anestezi ile yapılabilir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi ameliyatı (flep yöntemi): Bu ameliyat geçici kızlık zarı ameliyatına göre daha uzun süren bir operasyondur. Vajina duvarlarından doku alınarak kızlık zarı gibi bir doku oluşturulur. Bu yöntemin operasyonların kalıcılığı uzun süreli olduğu için evlenmeden seneler öncesinde yapılabilir.

DEVAMI