Perineoplasti

Perine vajina girişi ile anüs arasındaki bölgeye verilen isimdir. Perineoplasti de perine bölgesinin estetik olarak düzeltilmesi operasyonudur. Genelde vajina daraltma operasyonları ile eş zamanlı olarak yapılmaktadır.

Perine bölgesi neden düzensizleşir?

En sık neden doğum sırasında yapılan ‘epizyotomi’ kesilerinin iyi bir şekilde iyileşmemesidir. Perineoplasti ile kötü iyileşmiş veya çöküntü ya da kabarıklık bırakarak iyileşmiş doğum izleri (epizyotomi skarları) çıkartılarak estetik olarak daha iyi bir görünüm sağlanabilmektedir. Böylece eski izlere bağlı kötü görünüm tamamen giderilmiş olacaktır.

Doğum sırası atılan epizyo dikişlerinin iltihaplanması, açılması, zor ve travmatik doğumlar, evde yapılan doğumlar perine yırtıklarının ve kötü görünümlerinin en büyük sebebidir.

Diğer taraftan kötü iyileşen epizyotomi izleri bazen cinsel ilişkide ağrı, acı sorununa da yol açmaktadır. Perineoplasti ile cinsel ilişkide ağrı şikâyeti de giderilebilmektedir. Perine düzeltme operasyonu doğum yapmamış kadınlara da yapılabilmektedir. Vajina ile anüs arasındaki cilt katlantılarının alınması ile bu bölge daha düzgün ve pürüzsüz bir görünüm kazanmaktadır.

Estetik açıdan ideal bir perinede doğum dikiş izleri ve cilt katlantıları olmamalı, perine açık renkli, düz ve gergin olmalı, mümkün olduğunca anüs-vajina arası perineal mesafe uzun olmalıdır.