Klitoroplasti

Klitoris ameliyatı aslında klitorise yönelik olmayıp klitoris üzerindeki cildin deformasyonuna yöneliktir. Klitorisin üzerinde bulunan derinin fazla büyük ve katlantılı olması da cinsel hazzı azaltacağı için ameliyat ile düzeltilmesi gerekebilmektedir. Genellikle iç dudak operasyonlarına ek olarak yapılmaktadır. Bu işlem ile cinsel haz azalmaz. Sadece bu ameliyat klitorisin estetik görünümüne yol açar. Klitoris kadın cinsel bölgesinde en hassas ve cinsel hazzın yoğun olduğu erektil bir bölgedir. Klitoris bazı kadınlarda normalden büyük olabilir ve bunun küçültülmesi için ameliyat yapılabilir.

Klitoris kadın cinsel organlarından en önemlilerinden biri olup orgazm ve sağlıklı cinsel yaşam için önemli rol oynar. . Klitoris anatomik olarak kadın  cinsel organının üst kısmında bulunan, küçük dudakların bittiği yerde yer alan erektil bir oluşumdur.Klitoris anatomik ve embriyolojik olarak erkekteki penis karşılığıdır fakat penis gibi idrar kanalı tarafından delinmemiştir, başlıca işlevi cinsel haz alınması ve orgazm dır. Klitoris estetiği ameliyatı gittikçe artan  cinsel estetik ameliyatlar ile paralel olarak artış göstermektedir.

Orgazm olamama şikayeti nedeniyle başvuran kadınlarda bazı doktorlar klitorisi dışarıdan saran derinin küçültülmesi  ve açılması şeklinde bir estetik ameliyat önermektedirler fakat bu tartışmalı bir yaklaşımdır. Burada amaç klitorisin cinsel ilişki esnasında daha kolay doğrudan temas sağlaması ve penis teması ile daha kolay uyarılmasıdır. Bu şekilde yapılacak bir klitoris estetiği ameliyatı bazı aşırı ve gereksiz klitoris uyarılmaları ve abartılmış hassasiyetlere yol açabileceği için yalnızca çok dikkatli bir değerlendirme sonrasında yapılması gerekmektedir.

Genital estetik işlemlerini 18 yaşını aşmış herkes yaptırabilir, herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Cinsel organını beğenmeme, orgazm olamama gibi problemlerin çözümünde oldukça büyük destek olan cerrahi girişimleri değerlenmek önemlidir. Bu ve bunun gibi herhangi bir cerrahi girişimin zaman hekim / hekimler tarafından yapılması çok büyük rol oynamaktadır.

DEVAMI