Vajinoplasti

Kadın genital organının iç kısmına vajina adı verilir. Vajinal dokular, doğumlar ve yaşın ilerlemesiyle birlikte elastikiyetini kaybeder. Bunun sonucunda da vajinal kanalda genişleme ortaya çıkar.

Vajinal kanaldaki genişlemenin nedeni nedir? Vajinal kanaldaki genişlemenin en önemli nedeni normal doğumlardır. Doğum sayısı arttıkça gevşeme ve genişleme oranı o oranda artar. Bunun dışında genetik nedenler, aşırı kilo alınması, dramatik kilo kaybı, gebelik, ileri yaş ve menopoz da vajinal duvardaki kaslarda sarkmaya neden olarak vajinada genişleme ve gevşekliğe yol açar.

Vajinoplasti ameliyatına neden ihtiyaç duyulur? Vajinada genişleme olması hem kadın hem de partneri için cinsel sorunlara neden olabilir. Genişlemiş bir vajina nedeniyle kadın ve erkek yeterince cinsel haz alamayabilir. Ayrıca genişlik ilişki esnasında vajinadan sesler gelmesine sebep olarak çiftlere rahatsızlık verebilir. Kadın bu durumda öz güven kaybı yaşayabilir. Bazen vajinadaki kasların gevşekliği nedeniyle idrar kaçırma ve organlarda (idrar kesesi, kalın barsak) aşağı sarkma gibi olumsuz durumlar da ortaya çıkabilir.

DEVAMI