Sıkça Sorulan Sorular

Herhangi bir yaş sınırlaması yoktur, iç dudaklardaki aşırı büyüme veya sarkma nedeniyle yaşam kalitesi bozulmuş ve ameliyatın tıbbi bir zorunluluk haline geldiği durumlarda veya iç dudakların aşırı sarkması sonucu estetik kaygı ve rahatsızlık yaşayan ve dokuların düzeltilmesini isteyen kişilere hekimin uygun görmesi halinde yapılabilir.
İşlem 18 yaşını doldurmuş, evli ya da bekar, doğum yapmış veya yapmamış her yaştan erişkin kadına uygulanabilir.
Yaşı 18 altında olup, fonksiyonel problem yaşayan, yani genital dudakçıların boyutu nedeni ile günlük hayatta çamaşıra sürtünme ve acı, ağrı, sık enfeksiyon yaşayan genç kızlar da aile izni ile muayene olup hekimin uygun gördüğü cerrahi veya lazer yöntemi ile tedavi olabilir.

Kızlık zarı vajinanın iç kısmında yer aldığı için işlem sırasında zarar görmez, işlem cinsel açıdan aktif olmayan kişiler için uygundur.

Labioplasti uygun teknik ile yapıldığında iyileşme sonrası dokular doğal bir görünüm alır. Hem cerrahi hem de lazer yöntemi ile uygulama sonrası işlem dışarıdan belli olmaz. İşlemle ilgili bir iz kalmaz.

Labioplasti uygulaması bekaret (kızlık) zarına veya genital organın herhangi bir bölümüne zarar vermez ve onların yapısını değiştirmez. Daha sonraki hayat sürecinde de cinsel hayatın kalitesi ve cinsel his düzeyine, gebelik sürecine, doğuma ve diğer evrelerine de hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Labioplasti kadının ihtiyacına ve isteğine göre genç kız iken, evlenmeden önce veya evlendikten sonra da uygulanabilir.

Labioplasti sonrası ilk birkaç gün dikkatli olmanızda fayda var. Bu 1-2 günde kişinin doku özelliğine göre bir miktar ödem gelişebilir, küçük kanamalar olabilir. Hekimin tavsiyelerine uyulduğu durumda bunlar hiç yaşanmaz veya çok minimal düzeylerde olur. Bu dikkat edilecek süre sonunda kişi rahatlıkla normal hayatına döner.

Cerrahi yöntemde kullanılan iplikçikler yaklaşık 3-4 haftada kendiliğinden yok olur ve dokular tamamen iyileşir. Lazer yönteminde bu süre bir miktar daha hızlıdır. Dokuların tam iyileşmesi sonunda da tüm spor dalları, kozmetik prosedürlerin tümü rahatlıkla yapılabilir. Cinsel hayata dönülebilir.

İyileşme süresince hijyene azami dikkat edilmeli ve bölgenin tam iyileşmesi sağlanana kadar cerrahi yöntem kullanıldığında 4 hafta boyunca, lazer kullanıldığında da 2-3 hafta boyunca;

 • Pansumanlarınız hekiminizin önerdiği sıklıkta yapılmalıdır.
 • Yoga, pilates gibi bölgede gerilmeye neden olacak sporlardan,
 • At binme, bisiklete binme gibi bölgede basıya sebep olabilecek sporlardan kaçınılmalıdır.
 • Tuvalet temizliği her zaman olduğu gibi bu dönemde de önden arkaya doğru yapılmalıdır.
 • Enfeksiyon riskini önlemek için doktorunuzun tavsiye edeceği süre boyunca havuza, hamama, denize, jakuziye girilmemeli, küvette banyo yapmak yerine ayakta duş alma tercih edilmelidir. Genellikle hekiminiz işlemden 36 saat sonrasından itibaren ayakta duş almanıza izin verir.
 • Tam iyileşme sağlanana kadar cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.
 • Yine tam iyileşme sağlanana kadar bölgeye epilasyon, ağda gibi uygulamalar yapılmamalıdır.

Bölgenin tam iyileşmesi sağlanana kadar 4 hafta boyunca genital bölgeye bası gelişebilen veya dokuların gerilmesine neden olan spor dalları yapılamaz. Bununla birlikte genelde işlemden 10 gün-2 hafta sonra yürüyüş, yoga, pilates gibi spor dalları yapılabilir.

Tam iyileşme sağlanana kadar, 4 hafta boyunca cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

Labioplasti doğum kanalını etkileyen bir işlem değildir. İç veya dış genital organların yapısına veya işlevlerine bir etkisi yoktur. Gebe kalma ve vajinal (normal) doğumu etkilemez ve engellemez.

Cinsel ilişkide kadının aldığı haz ve orgazm birçok faktöre bağlıdır. Kendini cinsel olarak çekici hissetmek ve cinsel organın görüntüsü ve yapısı hakkında endişe taşımadan haza odaklanarak ilişki yaşamak bu faktörlerden en önemlisidir.

Sensitif odaklanma, yani haza odaklanma doyurucu cinsel hayatın temeli ve orgazmın yaşamasının da yoludur. Labioplasti sonrası yapı ve görüntü kadına kendini daha çekici ve cinsel anlamda arzulanan hissetmesine, ilişki sırasında görüntü kaygısını taşımadan haza odaklanmasını sağlıyorsa, hazzı arttırır.

Bununla birlikte genital dudakçıkların fazla büyük olması bazı kadınlarda cinsel birleşme esnasında ağrıya sebep olur. Labioplasti dudakçıkların boyutunu azaltan bir işlem olduğu için sürtünmeden doğan bu ağrıyı azaltır. Ağrı ve rahatsızığın olmaması hem ilişkinin daha konforlu yaşanmasını sağlar hem de duyusal odaklanmanın artmasına neden olur.

Genital organlara yapılan fonksiyonel ve estetik uygulamalar kadının kendini tümü ile sağlıklı, iyi ve çekici hissetmesini amaçlar. Bütüncül yaklaşım ile hastanın cinsel organ yapısı ve cinsel hayat ile ilgili tüm memnuniyetsizlikler ve şikayetler dikkatle sorgularım. Bununla birlikte komşu organları olan idrar boşaltım sistemi ve bağırsak çalışması ile ilgili şikayetlerin tümü değerlendiririm.

Muayene sonrası hem rahatsızlık ve şikayetleri gidirilecek, hem de estetik olarak tatminkar bir sonucu yaratacak işlemler ve yöntemler hasta ile konuşurum ve tüm yöntemlerin içerikleri, uygulamaları ve sonuçları hastanın anlamasını sağlarım.  Hastanın beklentisini ile yapılabileceklerini  birlikte konuşuruz ve birlikte karar veririz.

Bu şekilde yaklaşım ve değerlendirme aynı zamanda hastanın bilgilendirmesini ve işlem hakkında endişelerin de gidirilmesini sağlar. Hasta sonuçlar hakkında net bilgiye sahip olur.

Hastanın şikayet ve arzularına göre ile muayene bulgularına göre labioplasti ile beraber vajinoplasti (vajina daraltma), klitoroplasti ve perineoplasti de uygulanabilir. Büyük genital dudakçıların boyut ve dolgunluğunu arttıran yağ veya hyalüronik asit dolguları yapılabilir, büyük dudakçıklarda ciddi sarkma ve gevşemelerde de boyutları düzeltilerek küçültebilir. İşlem sırasında ayrıca Gnoktası dolgusu, orgazm aşısı, vajina giriş daraltma dolgusu de yapılabilir, lazer uygulamaları ile genital beyazlatma, idrar kaçırma tedavisi, lazer vajinal sıkılaştırma ve gençleştirme yapılabilir.

Daha önce yapılan uygulamanın sonuçları düzeltmek veya kişinin yapı değişikliği hakkında arzuları yerine getirmek için labioplasti tekrarlanabilir. İşlemin tekrarlanması his kaybı, hissin azalması gibi olumsuz sonuçlar doğurmaz.

‘’Kötü yapılmış labioplasti’’  kavramı uygunsuz yöntem veya şartlarında yapılmış, ve hastada sağlık sorunlarına ve estetik sıkıntılara neden olan labioplasti anlamında kullanılır.

Uygun olmayan cerrahi tekniğin kullanması, steril olmayan koşullarda uygulama, hekimin tecrübesiz olması ve gerekli eğitimin olmaması, ameliyat veya işlem öncesi ve sonrası doğru tavsiye verilmemesi veya hastanın doğru bilgilendirilmemesi; uygulama sonrası yaşanabilecek enfeksiyon, kanama, ödem gibi sorunlarının zamanında ve doğru yöntemlerle çözülmemesi, işlem sonrası kontrolün ve takibin yetersiz olması veya olmaması istenmeyen sonuçları doğurur.

Kötü yapılmış labioplasti düzeltilebilir. Bu düzeltme sonucu ile hastanın dokuların durumuna göre tümü ile veya en azında kısmen istenilen sonucuna kavuşulabilir.

Kadınlar farklı nedenler ile labioplasti (genital dudak şekil ve boyut küçültme ve düzeltmesi) ister:⠀⠀

 • Dar kıyafetler giyerken hoşnutsuzluk ve rahatsız olma⠀⠀
 • Spor yaparken rahatsızlık hissi⠀⠀
 • Cinsel birleşme esnasında ağrı⠀⠀
 • Estetik açıdan görüntüden memnun olmama⠀⠀
 • İlişki esnasında sürtünmenin verdiği rahatsızlık duygusu⠀⠀
 • Gebelikteki genital değişiklikler⠀⠀
 • Genital estetiği bozan doğum yaralanmaları⠀⠀

Labioplasti sonrası doku fazlalığından ve düzensizliğinden kaynaklanan şikayetler ortadan kalkar. Uygulama görsel olarak kalıcı bir sonuç verir.⠀

Lokal anestezi yöntemini kullanarak uygun hastalarda cerrahi veya lazer yöntemi ile labioplasti hastane dışında, klinikte yapılabilir.

Labioplastinin hastanede mi, klinikte mi yapılacağına dokuların uygunluğuna göre, birlikte yapılması istenen veya gereken işlemlerin kapsamına göre ve hastanın arzusuna ve genel sağlık durumuna göre hekim kara verir.

Muayene sonucu hastanın doku özelliğine ve genel sağlık durumuna göre, lazer yöntemi ile daha kısa sürede uygulanan labioplasti işlemi yapılabilir.

Lazer uygulamasında iyileşme süreci daha kolay ve kısa olur.