Kötü Yapılmış Labioplasti Düzeltilebilir mi?

Sıkça Sorulan Sorular
2 Ocak 2021
Tümünü Göster

Kötü Yapılmış Labioplasti Düzeltilebilir mi?

Kötü yapılmış veya istenilen sonuç vermeyen labioplasti düzeltilebilir mi?

Labioplasti

Neden ihtiyaç duyuluyor?

Kötü sonuçlanabilir mi?

Düzeltme ameliyatı yapılabilir mi?

Labioplasti

Labioplasti, yani küçük veya büyük genital dudaklarının, şekil ve boyut düzeltilme ameliyatı, 2018 istatistiğine göre, dünyada en sık yapılan estetik müdahaleler içerisinde yer aldı. Labioplasti kişinin istediği görüntü değişikliğine ve doku özelliklerine ve bozulma derecelerine göre tek başına veya ‘kombine genital estetik’ prösedürü içinde, örneğin vajinoplasti ve perineoplasti ile birlikte yapılabilir.

Neden ihtiyaç duyuluyor

Küçük genital dudakların doğuştan normalden iri ve kişiyi görüntü olarak rahatsız edici şeklinde olması, sıkı giysiler veya bikini kullandığında dışarıdan fark edilecek şeklinde genital organ şekil bozukluğuna neden olması veya aşırı büyümelerinden dolayı çamaşıra sürtünme veya cinsel ilişki sırasında ağrı ve rahatsızlığa neden olması, sürtünmeden dolayı rengin koyulaşması ve dokunun kabalaşması, dokunun sürtünmeye maruz kaldığından dolayı sık enfeksiyon geçirmesi ameliyat için başvuru sebebi olabilir. Bunun dışında dudakçık boyutları arasında ciddi fark da kişinin istemediği ve düzeltilmesini arzuladığı bir yapı özelliği olup, ameliyat kararının almasına neden olabilir.

Büyük dudakçıklarda  ise özellikle gebelik ile birlikte veya hayatın herhangi bir döneminde ciddi kilo alıp vermesinden sonra veya doğumlar sonrası vajinal giriş doku bozulması ile birlikte sarkmalar ve gevşemeler görülebilir ve bu da kişiyi ciddi rahatsız ederek estetik müdahaleye karar vermeye neden olabilir.

Kötü sonuçlanabilir mi

Labioplasti düşünen kişilerin ameliyata karar vermeleri kolay olmayabilir. Ameliyatın güvenilirliğinden  ve kötü sonuçlar ile karşılaşıp  pişman olabileceklerinden çekinebilirler.

Gerçekten de labioplasti kötü sonuçlanabilir mi? Elbette. İnternette labioplasti sonrası pişman olan birçok kadın örneği görebiliriz. Kliniğimize de yıllar önce veya yakın zamanda yapılan ve sonucu kötü olan labioplastinin düzeltilme isteği ile başvuran hastalar az değil.

Bu kötü sonuçlar

istenmeyen görüntü olarak
 • Ameliyat sonrası dudakların boyutlarının farklı olması
 • Renk farklılığının ve düzensizliğinin zamanla düzelmemesi
 • Çıkarılan dokuların çok fazla olması ile adeta dudakların yok olması

-labioplasti ile birlikte çoğu zaman yapılması gereken klitoris üzeri dokuların düzeltilmesi (klitoroplasti) yapılmadığından dolayı ortaya estetik olmayan, eskisinden de kötü bir görüntü ortaya çıkması şeklinde olabilir

İstenmeyen yan etkilerin gelişmesi veya yanlış tekniğin kullanılması sonucu

 • Enfeksiyon gelişmesi ve dokuların bozulması
 • Dudak dikiş alanlarının ayrılması veya kopması
 • Dudakçık kenarlarının düz olmayıp ‘dişli’ veya boşluklu görüntü ortaya çıkması
 • Doku yapışıklıkların ve ciddi şekil bozuklukların gelişmesi olabilir

Düzeltme ameliyatı yapılabilir mi

İstenmeyen görüntü sonuçlarından kaçınılması ve kanama, enfeksiyon gibi ciddi problem olasılığını en aza indirilmesi için

 • Doğru teşhis ile yapılacak işlemlerin saptanması
 • Düzeltme sonrası beklenen sonuçların, ameliyat öncesi hasta ile konuşulması
 • Doğru cerrahi tekniğin kullanılması
 • Doğru cerrahi enstrüman ve ip kullanılması gerekir

Elbette kötü yapılmış bir işi düzeltmek veya enfeksiyon, kanama gibi problemler ile savaşmak kapsamlı bir bilgi ister.

Konu ile ilgili özel eğitim görmüş,  genital organların anatomi ve fonksiyonu ile yakından ilgilenen ve ciddi  deneyimi olan cerrah ile istenmeyen sonuçlar ortadan kaldırılabilir veya mümkün olan en az seviyeye indirilebilir.

Labioplasti için karar vermek kolay olmayabilir. İnternette kötü sonuçları yaşayan ve deneyimleri paylaşan kadınların yazdıklarına bakalım

 • Eskisinden kötü oldu
 • Renk farkı oluştu, boyut farkı var
 • Dikişler iz bıraktı, dikişler ayrıldı
 • Dudakçıklar istediğim gibi olmadı

Labioplasti yapıldığında teknik kişisel seçilir. Kötü yapılan labioplasti ciddi biçimde görüntüyü daha da kötüleştirebilir, hatta fonksiyon bozukluğunu da arttırabilir.

Bu ay labioplasti hastalarımızdan birinin tam da böyle bir hikayesi vardı. Hastamıza 6 yıl önce labioplasti yapıldı. Ancak sonuçta küçük dudakçıklar tamama yakın, üst bölgede tamamı alındı. Bu defa klitoris üzerindeki dokular çok belirgin kaldı. Ameliyatta klitoroplasti de uygulanmaya çalışılmıştı, ancak hem yanlış hem de yetersiz kaldı. Klitoral dokular sürtünmeden dolayı adeta kist görünümünü oluşturdu. Elbette hasta mutsuzdu.

Düzeltilme ameliyatımız başarı ile yapıldı. Adeta baştan yaratılmış gibi bozuk görüntü gitti. En güzel sonuç da hastamın teşekkürüydü.